Centrum Badawczo Rozwojowe PRO-FAMILIA prowadzi badania kliniczne i rozwojowe stanowiące naukowy obszar działalności Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia. Badania kliniczne pozwalają określić nowe sposoby zapobiegania, diagnozowania lub leczenia różnych schorzeń.
W ramach działalności centrum realizujemy:
Obecnie prowadzimy badania naukowe nad skutecznością paliatywnego przeciwdziałania bólowemu w przerzutach nowotworowych do kości, które wykonywane są bezpłatnie w ramach działalności Centrum Badawczo Rozwojowego. Badania realizowane są w ramach agendy badawczej projektu „Rozbudowa Centrum Badawczo-Rozwojowego nieinwazyjnych metod terapeutycznych w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia T. Wapiński, Z. Sobieszczański i wspólnicy Spółka Jawna” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, na podstawie umowy nr POIR.02.01.00-00-0134/15-00.
Od pięciu lat prowadzimy prace badawczo – rozwojowe nad rozwojem i wykorzystaniem termoablacja ultradźwiękowej. Metoda ta to szansa na polepszenie jakości życia chorych cierpiących na bolesne przerzuty nowotworowe do kości. Dzięki wykorzystaniu termoablacji ultradźwiękowej możliwe jest zmniejszenie dolegliwości bólowych aż o 80%. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, trwa zaledwie 30 minut, a uczestnik badania opuszcza szpital już następnego dnia.
W celu przeprowadzenia wstępnej kwalifikacji – prosimy:
1. Pobrać i czytelnie podpisać zgodę na przetwarzanie danych osobowych
2. Pobrać i wypełnić ankietę zgłoszeniową
3. Powyższe dokumenty wysłać na adres szpitala (Termoablacja - ul. Witolda 6b, 35-302 Rzeszów)
Ważne:
Prosimy dokładnie zaznaczyć stopień oraz miejsce/a występowania bólu.
Ponadto, proszę dołączyć:
Prosimy nie wysyłać:
Do grupy uczestników badania będą zaliczane osoby spełniające następujące kryterium:
Badanie kwalifikacyjne uczestników do działań powodujących zmniejszenie bólu przeprowadzone jest przez lekarza radiologa i anestezjologa mające na celu kwalifikację lub dyskwalifikację uczestnika.
Na postawie obrazu MR tworzony jest indywidualny plan wykonania procedury biorąc pod uwagę pozycje i wyznaczenie toru dla ultradźwięków. Mechanizm działania przeciwbólowego polega na zniszczeniu unerwienia kości. Procedura odbywa się w znieczulaniu ogólnym, podczas jej wykonywania monitorowane są ciśnienie krwi, saturacja tlenem i tętno.
Całkowity czas procedury zależy od objętości tkanki zaplanowanej do ablacji i trwa do 120 minut.
Gdy procedura zostanie zakończone wykonuje się kontrolne badanie MR z użyciem środka kontrastowego. Ocenia się poziom perfuzji w miejscu poddanym termoablacji oraz czy nie doszło do istotnych uszkodzeń tkanek otaczających. Po zakończonej procedurze uczestnik badania jest obserwowany przez 6 do 72 godzin.
Z doniesień literatury światowej wynika, że złagodzenie bólu jest zwykle bardzo szybkie, znacznie szybsze niż w innych procedurach.
Każda procedura jest dostoswana do indywidualnej anatomii, patologii i odpowiedzi tkankowej uczestnika badania, co czyni procedurę bardzo spersonalizowaną. W przypadku nowych ognisk procedura może być powtórzona.
Do najczęstszych nowotworów, które mogą dawać przerzuty do kości należą m.?in. rak prostaty (80%), rak płuca i rak piersi (50%), rak nerki, rak jajnika, rak tarczycy oraz rak żołądka.
koordynator badań klinicznych
+48 694 902 111