Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Zabiegi

Operacja kręgosłupa szyjnego z dostępu przedniego wykonana poprzez cięcie kosmetyczne w zmarszczce . Polega na usunięciu chorego dysku międzykręgowego, odbarczeniu rdzenia kręgowego oraz korzeni nerwowych w oświetleniu i powiększeniu mikroskopu śródoperacyjnego. W miejsce usuniętego dysku wstawia się nowoczesny implant usztywniający (spondylodeza) lub ruchomy (alloplastyka). Implant dobierany jest indywidualnie do pacjenta po jego wcześniejszej akceptacji. Wskazaniem do operacji jest choroba zwyrodnieniowa (dyskopatia) objawiająca się bólem karku, rwą barkową niedowładem kończyn (mielopatia szyjna). Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym i chwili obecnej jest złotym standardem w leczeniu dyskopatii szyjnej.

Małoinwazyjny przezskórny zabieg polegający na wprowadzeniu  preparatu DISCOGEL do chorego dysku, w którym jest przepuklina. W warunkach bloku operacyjnego, w znieczuleniu miejscowym, do chorego dysku wprowadzona zostaje cienka igła pod kontrolą fluoroskopii RTG, przez którą podaje się preparat. Podczas implantacji neurochirurg w czasie rzeczywistym za pomocą aparatu RTG monitoruje prawidłowe rozprzestrzenianie się preparatu. Zabieg trwa około 30 minut i jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, pacjent opuszcza szpital tego samego dnia - nie ma konieczności zostawania na noc w szpitalu.

Stenoza kanału kręgowego jest chorobą, która powoduje ucisku struktur nerwowych w kanale kręgowym na skutek zmian zwyrodnieniowych (przerośniętych więzadeł żółtych, przerośniętych stawów międzykręgowych, torbieli stawowych, przepukliny jądra miażdżystego). Leczenie operacyjne polega na uwolnieniu struktur nerwowych (odbarczenie kanału kręgowego) z otaczających ucisków (usunięciu zmian zwyrodnieniowych) za pomocą specjalistycznych mikronarzędzi oraz z użyciem wiertarki szybkoobrotowej, którą usuwa się przerośnięte wyrośla kostne. Specjalizujemy się w minimalnie inwazyjnym leczeniu stenozy technikami endoskopowymi oraz mikroskopowymi gdzie wielokrotnie powiększony obraz znacznie zwiększa precyzję zabiegu. Redukuje to ryzyko destabilizacji kręgosłupa,  urazu otaczających tkanek miękkich (w szczególności mięśni przykręgosłupowych) a okres rekonwalescencji skraca do minimum. Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, trwa około 2-3 godzin

Jest to zabieg operacyjny wykonywany celem leczenia niestabilności kręgosłupa przy chorobach takich jak : kręgozmyk, dyskopatia, stenoza kanału kręgowego, niestabilność, złamania kręgosłupa oraz w leczeniu nowotworów. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym , w ułożeniu na brzuchu. Przez niewielkie nacięcia na skórze pod kontrolą fluoroskopii RTG do kręgosłupa wprowadzone zostają śruby, które następnie połączone zostają prętami celem usztywnienia niestabilnego segmentu. Operację często przeprowadza się jednoczasowo  z odbarczeniem uciśniętych struktur nerwowych na skutek stenozy kanału kręgowego wraz ze spondylodezą (TLIF, PLIF), gdzie wprowadzone implanty wspomagają zrost kostny. Czas operacji samej stabilizacji przezskórnej to około 1 godzina, jeśli konieczne są dodatkowe czynności operacja może wydłużyć się do 2-4 godzin. Używane przez nas nowoczesne implanty tytanowe lub karbonowe są dobierane indywidualnie do pacjenta po jego wcześniejszej akceptacj

Operacja kręgosłupa lędźwiowego wykonywana z dostępu przedniego zaotrzewnowego. Wykonywana w przypadku całkowitego uszkodzenia dysku międzykręgowego, najczęściej w odc L5-S1, gdzie zachodzi konieczność jego usunięcia i zastąpienia go w całości implantem, celem wyindukowania spondylodezy (zrostu kostnego) sąsiadujących trzonów. Zdecydowaną zaletą tej metody jest brak konieczności otwierania kanału kręgowego, preparowania worka oponowego i korzeni nerwowych, co skutkuje brakiem blizny w kanale kręgowym. Zachowuje także w całości mięśnie przykręgosłupowe. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godzin. Zgodnie ze światowymi standardami w zespole operacyjnym obecny jest również chirurg naczyniowy.

Małoinwazyjny przezskórny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Wskazaniem są złamania osteoporotyczne, nowotworowe, naczyniaki trzonów,  złamania pourazowe. Pod kontrolą fluoroskopii RTG neurochirurg wbija igłę do złamanego (chorego kręgu) i podaje polimetakrylanem metylu (PMMA) zwanym potocznie cementem kostnym. Wprowadzony cement powoduje stabilizację kręgu, wyeliminowanie bólu oraz wypełnienie ubytku kostnego. Całość zabiegu trwa około 30 minut,  jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, nie ma konieczności zostawania na noc w szpitalu.

Małoinwazyjny przezskórny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.  Pod kontrolą fluoroskopii RTG neurochirurg wbija igłę do złamanego (chorego kręgu), następnie za pomocą prowadnicy wprowadza specjalny balon, który wypełniony jest płynem kontrastowym. Balon unosi złamany trzon i tworzy przestrzeń do podania cementu. Zdecydowaną korzyścią tego zabiegu jest możliwość przywrócenia wysokości złamanego kręgu. Jest to szczególnie korzystny zabieg u pacjentów z kątową deformacją kręgosłupa w wyniku złamania kompresyjnego. Przywrócenie wysokości trzonu (poza efektem estetycznym) poprawia statykę kręgosłupa i zmniejsza ryzyko złamań sąsiednich trzonów. Całość zabiegu trwa około godziny, jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, nie ma konieczności zostawania na noc w szpitalu.

Jest to skuteczna metoda leczenia bólu kręgosłupa pochodzącego ze stawów okołokręgosłupowych. Polega na kontrolowanym wyłączeniu (ablacji) nerwów przewodzących ból za pomocą fal o wysokiej częstotliwości (RFA - Radiofrequency Ablation). Jest to bezpieczny, minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą fluoroskopii (podgląd rentgenowski) w warunkach sali operacyjnej. Poprzez wkłucie igły wprowadzona elektroda wytwarza prąd, który rozgrzewa okoliczne tkanki do temperatury około 80 stopni Celsjusza i niszczy małe nerwy czuciowe powodujące ból kręgosłupa. Dzięki zastosowaniu podglądu rentgenowskiego neurochirurg jest w stanie precyzyjnie wprowadzić igłę do kręgosłupa, na podstawie wcześniej analizowanych badań rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Efekt zabiegu to ustąpienie bólu nawet do kilkunastu miesięcy. Zabieg trwa od 30 do 60 minut i można przeprowadzać go we wszystkich odcinkach kręgosłupa (szyjny, piersiowy, lędźwiowy).

Polega na podaniu leków do kręgosłupa poprzez precyzyjne wbicie cienkiej igły pod kontrolą fluoroskopii (podglądu rentgenowskiego) . Podane leki wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe powodując uwolnienie od bólu nawet do kilku miesięcy. Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie w warunkach bloku operacyjnego po wcześniejszej analizie badań rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej pacjenta celem ustalenia najbardziej optymalnego miejsca podania leku. Blokada sterydowa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą poddać się leczeniu operacyjnemu ze względu na choroby współistniejące lub wiek. Wykonujemy blokady wszystkich odcinków kręgosłupa (szyjny, piersiowy, lędźwiowy oraz stawy krzyżowo-biodrowe), także blokady transforaminalne w zespołach korzeniowych typu rwy kulszowej.