Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem m.in. żylaków kończyn dolnych, zakrzepowego zapalenia żył, miażdżycą kończyn dolnych i chorób naczyń obwodowych. W poradni wykonujemy także badanie dopplerowskie, które pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych, przede wszystkim tętnic i żył.

  • Diagnostyka i leczenie
  • USG Doppler tętnic i żył
  • Kwalifikacja do leczenia operacyjnego
  • Profilaktyka

Skleroterapia to małoinwazyjna i jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych i tzw. pajączków naczyniowych. Polega na precyzyjnym wstrzyknięciu do żyły odpowiedniego leku - w postaci pianki lub roztworu zawierającego preparat obiterujący. W tym celu lekarz wykorzystuje strzykawkę z bardzo cienką igłą, a cała procedura często wykonywana jest pod kontrolą specjalnego źródła światłą lub aparatu USG. Wstrzykniety lek powoduje obkurczenie ścian naczyń, wywołując proces zapalny, który nastepnie przechodzi we włóknienie. W efekcie dochodzi do zrośnięcia rozszerzonego naczynia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego nie ma konieczności stosowania znieczulenia.

Jedna sesja trwa zaledwie 20 minut i wykonywana jest w gabinecie zabiegowym, a pacjent bezpośrednio po zakończeniu może wrócić do codziennej aktywności. Przez kilka dni konieczne jest noszenie pończochy uciskowej.
Proces zamykania naczyń trwa od 3 dni do 4 tygodni, a miejscowo mogą pojawić się siniaki, które z czasem znikają nie pozostawiając śladu po zabiegu i chorej żyle.

Skleroterapia sterowana cewnikiem polega na wprowadzeniu pod kontrolą USG cewnika, przez który wykonywana jest skleroterapia. Technika ta zwiększa zarówno precyzję wykonywania zabiegu jak i jego skuteczność.

Flebogrif to nowoczesna metoda leczenia żylaków, która charakteryzuje się minimalną inwazyjnością. Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku - zarówno dla młodych kobiet, które oczekują dobrego efektu kosmetyczneggo, jak i dla starszych osób.

Zabieg trwa zwykle 30 minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Procedura polega na wprowadzeniu do żyły systemu Flebogrif, składającego się z dwukanałowego cewnika kontrolowanego przez aparat USG. Przesuwanie systemu wzdłuż żyły powoduje mechaniczne uszkodzenie śródbłonka naczynia oraz dodadkowo jego obkurczenie.
Jednocześnie do systemu podawana jest piana - tzw. sklerozantu z powietrzem. Efektem uszkodzenia żyły jest stan zapalny, który prowadzi w okresie kilku tygodni do jej zwłóknienia - co hemodynamicznie odpowiada efektowi jej chirurgicznego usunięcia.

Pacjent do zabiegu nie musi się specjalnie przygotowywać. Dla bezpiecznego jego przeprowadzenia niezbędne są jedynie podsatwowe badania laboratoryjne - jak grupa krwi, morfologia, układ krzepnięcia oraz aktualne badania dopplerowskie. Pacjent wraca do domu tego samego dnia. Powrót do pracy i codziennych obowiązków jest niemalże natychmiastowy. Po zakończeniu zabiegu na leczoną kończynę zakładana jest pończocha uciskowa, którą pacjenci powinni nosić przez okres 3-4 tygodni.

Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych metod usuwania żylaków minimalną inwazyjnością. Zabieg jest przeprowadzany jedynie w znieczuleniu miejscowym, co przekłąda się zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo chorego, którego organizm nie jest obciążony koniecznością anestezji. Sam zabieg trwa dosyć krótko - zwykle około 30 minut - i najogólniej polega na wprowadzeniu do żyły cewnika poprzez wykorzystanie wenfonu. Cewnkiem tym podawane są do żylaka specjalne spenione sklerotyzanty, a jednocześnie sam cewnik podrażnia mechanicznie śródbłonek naczynia. Procedury te są dla pacjenta bezbolesne, a cały zabieg odbywa się pod kontrolą USG. Ponadto takie postępowanie nie wiąże się z koniecznością wykonywania cięć chirurgicznych, a więc nie pozostają po nim blizny ani też krwiaki pooperacyjne.

Leczenie żylaków nóg metodą Flebogrif jest ponadto szybkie i nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może opuścić placówkę i powrócić do swoich codziennych aktywności, co często nie od razu jest mozliwe w przypadku metod bardziej tradycyjnych. Ambulatoryjny tryb wykonywania procedur medycznych jest dla pacjentów bardzo wygodny, gdyż nie wymaga rezygnacji z codziennych aktywności i obowiązków. Jedynym ograniczeniem, jakie wiąże się z wykonywaniem zabiegu metodą Flebogrif, jest konieczność noszenia przez około miesiąc specjalnej pończochy uciskowej.

Zabiegi hybrydowe polegają na połączeniu metody chirurgicznej leczenia żylaków kończyn dolnych ze skleroterapią lub skleroterapią sterowaną cewnikiem żył kończyn dolnych. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu miejcowym.

Mały zabieg hybrydowy polega na podwiązaniu niewydolnych żył powierzchniowych na udzie lub goleniu w połączeniu ze skleroterapią żylaków kończyny dolnej.

Duży zabieg hybrydowy polega na wykonaniu krosektomii (podwiązania niewydolnych żył w spływie żyły odpiszczelowej w pachwinie lub podwiązania żyły odstrzałkowej w dole podkolanowym) połączonej ze skleroterapią.

Zaawansowany zabieg hybrydowy polega na podwiązaniu w pachwinie niewydolnych żył powierzchniowych na udzie lub goleniu w połączeniu z ablacją cewnikiem flebogrif.

Do zabiegu hybrydowego pacjent powinien wykonać morfologię podstawową oraz układ krzepnięcia.

specjalista chirurgii ogólnej

specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii naczyniowej

specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii naczyniowej

Porada chirurgii naczyniowej - lek. Piotr Fussek, lek. Piotr Janik
200 zł
lek. Piotr Janik, lek. Grzegorz Bednarczyk
Konsultacja przed zabiegiem skleroterapii / flebogrif200 zł
Skleroterapia350 zł
Skleroterapia sterowana cewnikiem500 zł
Flebogrif2 500 zł
Mały zabieg hybrydowy1 000 zł
Duży zabieg hybrydowy1 500 zł
Zabieg hybrydowy zaawansowany3 000 zł

Rejestracja

+48 17 773 57 00
Po odsłuchaniu zapowiedzi wybór:
1 - Rejestracja
4 - Pozostałe poradnie specjalistyczne