Nasz oddział posiada III poziom referencyjny, oznaczający najwyższe kompetencję i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami patologii noworodka.

Ten nowoczesny oddział to szczególne miejsce. To właśnie tutaj otaczamy opieką naszych najmłodszych Pacjentów i wspieramy rodziców, zapewniając im życzliwą i rodzinną atmosferę. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem noworodków po porodzie oraz specjalistycznym leczeniem noworodków i wcześniaków w stanach zagrożenia życia czuwa wysoko wykwalifikowany i doświadczony zespół z wieloletnim doświadczeniem na III poziomie referencyjnym. Jesteśmy przygotowani na niespodziewane sytuacje - najmniejszy Pacjent, którego otoczyliśmy specjalistyczną opieką po porodzie ważył zaledwie 450 g. 

Wszystkim noworodkom zapewniamy wykonanie obowiązkowych szczepień i badań przesiewowych, w tym badania słuchu. W razie potrzeby na oddziale bezwłocznie udzielane są dodatkowe, niezbędne konsultacje innych specjalistów – m.in. okulistów, kardiologów, chirurgów czy neurologów.

Oddział zapewnia:

 • opiekę nad zdrowym dzieckiem (system rooming - in),
 • intensywną opiekę medyczną dla noworodków i wcześniaków w stanach zagrożenia życia urodzonych w naszym szpitalu,
 • intensywną opiekę medyczną dla noworodków i wcześniaków przyjmowanych na hospitalizację z innych szpitali województwa podkarpackiego,
 • działanie zespołu wyjazdowego - Karetka "N" świadczy usługe transportową dla całego województwa podkarpackiego.

W codziennej pracy wykorzystujemy większość stosowanych, nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych, w tym:

 • terapię surfaktantem,
 • różne metody wentylacji mechanicznej i wsparcia oddechowego,
 • monitorowanie echograficzne układu krążenia,
 • kinezyterapię oddechową, która skraca czas wentylacji mechanicznej,
 • wczesne kontakty matka-dziecko i „kangurowanie”,
 • szerokim panel badań w diagnostyce obrazowej: radiologicznej, usg, echograficznej, tomografię komputerową, MRI,
 • wczesną stymulację rozwojową.

Nasz oddział to jedyne miejsce na Podkarpaciu, gdzie od pierwszych dni życia nasi najmłodsi pacjenci poddawani są rehabilitacji z wykorzystaniem metody NDT Bobath i metody Vojty. Są to dwie wiodące metody rehabilitacji niemowląt i małych dzieci z zaburzeniem rozwoju. Po opuszczeniu szpitala rodzice mają możliwość kontynuowania rehabilitacji dziecka, spotykając się z fizjoterapeutkami w GABINECIE REHABILITACJI DZIECI.
 

Stosujemy system rooming-in, co oznacza, że każdy zdrowy noworodek przez cały czas jest ze swoją mamą. Ojciec i najbliższa rodzina są zawsze mile widzianymi gośćmi na oddziale – od porodu do chwili opuszczenia szpitala. Wszystkie czynności pielęgnacyjne, badanie lekarskie i zabiegi odbywają się w obecności mamy. Świeżo upieczona mama może opiekować się dzieckiem na ile pozwalają jej siły, ale w każdej chwili może liczyć na przejęcie opieki przez personel i wszelką pomoc dla siebie i dziecka. Od pierwszej chwili propagujemy ideę karmienia piersią, uczymy technik przystawiania noworodka do piersi oraz radzimy, jak prawidłowo rozwijać i podtrzymywać laktację. Na oddziale fachową pomoc w nauce karmienia piersią świadczą certyfikowane położne laktacyjne.

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej Noworodka w naszym szpitalu  to jeden z najnowoczesniejszych tego typu oddziałów w Polsce.

Ciężko chorym dzieciom łatwiej jest przetrwać pierwsze, najtrudniejsze tygodnie życia, jeżeli mają zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie – przez doświadczonych specjalistów i położne, które dysponują najnowocześniejszym sprzętem medycznym  ratującym życie. To wszystko daje nam możliwość sprawowania opieki nad dziećmi urodzonymi przed czasem, nierzadko z bardzo niską masą urodzeniową nieprzekraczającą kilograma. Opieka medyczna na oddziale trwa niekiedy nawet cztery miesiące i zależy od stopnia niedojrzałości dziecka oraz licznych problemów zdrowotnych, które obserwuje się u wcześniaków.

Dla naszego zespołu jest to szczególny, delikatny i wrażliwy pacjent. Ta mała, niekiedy ledwo widoczna wśród „gąszczu” kroplówek, drenów i cewników Istotka, to człowiek, najbardziej bezbronny, nie skarżący się nigdy, a wymagający ogromnego szacunku. Wszelkie etyczne normy postępowania nabierają tu szczególnej mocy.

Każde stanowisko intensywnej opieki neonatologicznej wyposażone jest w: inkubator, respirator, monitor podstawowych parametrów życiowych (czynności serca, oddechu, ciśnienia krwi, ciepłoty ciała), zestaw pomp infuzyjnych oraz w niezbędne akcesoria jednorazowe.

Nowoczesne i kompleksowe wyposażenie oddziału służy do ratowania ciężko chorych noworodków, w tym wcześniaków z bardzo niską urodzeniową masą ciała.

Oddział Neonatologiczny posiada również odrębne pomieszczenie z komorą laminarną, w którym przygotowywane są płyny do terapii żywieniowej. Dysponujemy także: aparatem RTG oraz ultrasonografem do diagnostyki noworodka z wszechstronnym oprogramowaniem, umożliwiającym diagnozowanie wad rozwojowych.

Dla świeżo upieczonych rodziców organizujemy bezpłatne spotkania edukacyjne z naszymi specjalistami. Podczas zajęć dr n.med. Janusz Witalis oraz fizjoterapeutki  wspierają rodziców przekazując im najważniejsze informacje z zakresu stymulacji rozwoju dziecka, a także prawidłowej pielęgnacji, zgodnej z zasadami nowoczesnej rehabilitacji pediatrycznej. Spotkania odbywają się na drugim piętrze w szpitalu – o szczegóły zapytaj personel podczas pobytu w szpitalu.

lek. Andrzej Zawora
Kierownik oddziału neonatologii
specjalista neonatologii, specjalista pediatrii
mgr poł. Dorota Sopylak
Położna oddziałowa
specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego

specjalista neonatologii, secjalista pediatrii

specjalista neonatologii

specjalista pediatrii

specjalista neonatologii

specjalista neonatologii, specjalista pediatrii, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii I stopnia

specjalista neonatologii, specjalista pediatrii I stopnia

specjalista neonatologii, specjalista pediatrii

specjalista neonatologii, specjalista pediatrii I stopnia

w trakcie specjalizacji z neonatologii

Kontakt z oddziałem

Lekarz kierujący oddziałem

lek. Andrzej Zawora

 

Sekretariat medyczny

pon. - pt.: 8:00 - 15:00

+48 17 773 57 69

neonatologia@pro-familia.pl

Szkoła dla rodziców

Zapraszamy serdecznie na bezpłatne spotkanie z naszymi specjalistami, które cyklicznie organizujemy w naszym szpitalu w ramach Szkoły dla Rodziców. Podczas takiego spotkania ordynator oddziału, fizjoterapeutki oraz psycholog przekażą Wam najważniejsze informacje z zakresu  stymulacji rozwoju noworodka oraz prawidłowej pielęgnacji zgodnej z zasadami nowoczesnej rehabilitacji pediatrycznej.

O szczegóły zapytaj personel podczas pobytu w szpitalu.