Zakres opieki

W codziennej pracy wykorzystujemy większość stosowanych, nowoczesnych metod diagnostycznych i leczniczych, w tym:

  • terapię surfaktantem,
  • różne metody wentylacji mechanicznej i wsparcia oddechowego,
  • monitorowanie echograficzne układu krążenia,
  • kinezyterapię oddechową, która skraca czas wentylacji mechanicznej,
  • wczesne kontakty matka-dziecko i „kangurowanie”,
  • szerokim panel badań w diagnostyce obrazowej: radiologicznej, usg, echograficznej, tomografię komputerową, MRI,
  • wczesną stymulację rozwojową.

Nasz oddział to jedyne miejsce na Podkarpaciu, gdzie od pierwszych dni życia nasi najmłodsi pacjenci poddawani są rehabilitacji z wykorzystaniem metody NDT Bobath i metody Vojty. Są to dwie wiodące metody rehabilitacji niemowląt i małych dzieci z zaburzeniem rozwoju. Po opuszczeniu szpitala rodzice mają możliwość kontynuowania rehabilitacji dziecka, spotykając się z fizjoterapeutkami w GABINECIE REHABILITACJI DZIECI.
 

Stosujemy system rooming-in, co oznacza, że każdy zdrowy noworodek przez cały czas jest ze swoją mamą. Ojciec i najbliższa rodzina są zawsze mile widzianymi gośćmi na oddziale – od porodu do chwili opuszczenia szpitala. Wszystkie czynności pielęgnacyjne, badanie lekarskie i zabiegi odbywają się w obecności mamy. Świeżo upieczona mama może opiekować się dzieckiem na ile pozwalają jej siły, ale w każdej chwili może liczyć na przejęcie opieki przez personel i wszelką pomoc dla siebie i dziecka. Od pierwszej chwili propagujemy ideę karmienia piersią, uczymy technik przystawiania noworodka do piersi oraz radzimy, jak prawidłowo rozwijać i podtrzymywać laktację. Na oddziale fachową pomoc w nauce karmienia piersią świadczą certyfikowane położne laktacyjne.

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej Noworodka w naszym szpitalu  to jeden z najnowoczesniejszych tego typu oddziałów w Polsce.

Ciężko chorym dzieciom łatwiej jest przetrwać pierwsze, najtrudniejsze tygodnie życia, jeżeli mają zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie – przez doświadczonych specjalistów i położne, które dysponują najnowocześniejszym sprzętem medycznym  ratującym życie. To wszystko daje nam możliwość sprawowania opieki nad dziećmi urodzonymi przed czasem, nierzadko z bardzo niską masą urodzeniową nieprzekraczającą kilograma. Opieka medyczna na oddziale trwa niekiedy nawet cztery miesiące i zależy od stopnia niedojrzałości dziecka oraz licznych problemów zdrowotnych, które obserwuje się u wcześniaków.

Dla naszego zespołu jest to szczególny, delikatny i wrażliwy pacjent. Ta mała, niekiedy ledwo widoczna wśród „gąszczu” kroplówek, drenów i cewników Istotka, to człowiek, najbardziej bezbronny, nie skarżący się nigdy, a wymagający ogromnego szacunku. Wszelkie etyczne normy postępowania nabierają tu szczególnej mocy.

Każde stanowisko intensywnej opieki neonatologicznej wyposażone jest w: inkubator, respirator, monitor podstawowych parametrów życiowych (czynności serca, oddechu, ciśnienia krwi, ciepłoty ciała), zestaw pomp infuzyjnych oraz w niezbędne akcesoria jednorazowe.

Nowoczesne i kompleksowe wyposażenie oddziału służy do ratowania ciężko chorych noworodków, w tym wcześniaków z bardzo niską urodzeniową masą ciała.

Oddział Neonatologiczny posiada również odrębne pomieszczenie z komorą laminarną, w którym przygotowywane są płyny do terapii żywieniowej. Dysponujemy także: aparatem RTG oraz ultrasonografem do diagnostyki noworodka z wszechstronnym oprogramowaniem, umożliwiającym diagnozowanie wad rozwojowych.

Zapraszamy serdecznie na bezpłatne spotkanie z naszymi specjalistami, które cyklicznie organizujemy w naszym szpitalu w ramach Szkoły dla Rodziców. Podczas takiego spotkania ordynator oddziału, fizjoterapeutki oraz psycholog przekażą Wam najważniejsze informacje z zakresu  stymulacji rozwoju noworodka oraz prawidłowej pielęgnacji zgodnej z zasadami nowoczesnej rehabilitacji pediatrycznej.

O szczegóły zapytaj personel podczas pobytu w szpitalu.