Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Zakres opieki

Biopsja aspiracyjna endometrium to małoinwazyjny zabieg diagnostyczny, który umożliwia wykrywanie stanów przednowotworowych i raka endometrium. Trwa zaledwie kilka sekund, wykonywana jest w gabinecie lekarskim i stanowi alternatywę dla zabiegu łyżeczkowania wykonywanego w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Badanie pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy, jej rozrostów oraz zmian poprzez pobranie niewielkiego wycinka do diagnostyki, który następnie poddawany jest histopatologicznej ocenie. Wskazaniem do jego wykonania są głównie nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, ale także m.in. nieprawidłowy obraz jamy macicy w usg, problem z zajściem w ciąże oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego, czy przygotowanie do oszczędzającego zabiegu operacyjnego. Badanie polega na wprowadzeniu do jamy macicy przez kanał szyjki macicy cieniutkiej plastikowej rurki zwanej Pipelle, która dzięki wytworzonemu podciśnieniu umożliwia pobranie materiału niezbędnego do oceny histopatologicznej. To alternatywa dla bardziej inwazyjnego zabiegu jakim jest wyłyżeczkowanie jamy macicy, który wykonywany jest w szpitalu w znieczuleniu ogólnym i obarczony jest większym ryzykiem powikłań. Badanie jest komfortowe dla pacjentki i nie wymaga specjalnego przygotowania. Na wynik badania histopatologicznego trzeba poczekać ok. 14 dni.

To bezbolesne badanie ginekologiczne, które wykonuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy, pochwy oraz okolicy sromu. Polega na oglądaniu szyjki macicy przez mikroskop. Badanie pozwala na ocenę nabłonka, jego barwy, struktury, układu oraz naczyń krwionośnych. Jeśli obraz będzie nieprawidłowy, lekarz ma możliwość pobrania próbki tkanki do badania. Kolposkopia to istotne badanie, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia kolposkopi jest niepoprawny wynik cytologii oraz niektóre nieprawidłowe objawy - m.in. krawienie z dróg rodnych, podejrzenie infekcji HPV, występowanie polipa szyjki macicy. 

Jest podstawowym badaniem ginekologicznym, wykonywanym w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki cytologii można wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Jeśli zmiany zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, szansa ich całkowitego wyleczenia jest bardzo duża. Dzięki cytologii można również wykryć infekcję dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Podczas badania specjalną szczoteczką pobierany jest wymaz zawierający komórki błony śluzowej szyjki macicy. Pierwsze badanie cytologiczne powinno zostać  wykonane w wieku 20-25 lat lub zaraz po rozpoczęciu współżycia. Najlepiej badanie wykonywać raz w roku.

Tylko wczesna diagnostyka pozwala wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju płodu, a następnie zastosować odpowiednie leczenie. Taką szansę dają badania prenatalne. Nierzadko wiedza, jaką udaje się uzyskać podczas badania pozwala uratować nie tylko zdrowie, ale i życie rozwijającego się dziecka. Szczegółowa diagnostyka w czasie ciąży w przeważającej liczbie przypadków jest okazją dla rodziców do upewnienia się, że z ich dzieckiem wszystko jest w porządku. To bezcenna wiedza. Aby wykonać badanie, wystarczy zgłosić się do rejestracji w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA, w celu wyznaczenia terminu wizyty.

USG GENETYCZNE z elementami 3 D i 4 D

Od zwykłego USG różni się tym, że wykonywane jest na bardzo zawansowanym i nowoczesnym sprzęcie i przez doświadczonego lekarza z certyfikatem. Badanie wykorzystuje technikę obrazowania przestrzennego (3d) oraz obrazowanie przestrzenne w czasie rzeczywistym (4d). W trakcie USG ginekolog mierzy grubość fałdu karkowego, pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, wymiary i kształt organów płodu, kość nosową dziecka, pracę serca, łożysko, płyn owodniowy, pępowinę oraz długość kości udowych. Badania wykonuje się pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Badanie USG zwykle łączone jest z badaniem krwi (test PAPP-A). Pobrana próbka badana jest pod kątem m.in. stężenia substancji, które są markerami zespołu Platau, zespołu Downa oraz zespołu Edwardsa. Jeżeli na podstawie zebranych informacji lekarz określi, że ryzyko wystąpienia wady genetycznej jest duże, pacjentka może zdecydować się na wykonanie diagnostyki inwazyjnej, która polega na pobraniu próbki płynu owodniowego przyszłej mamy (amniopunkcja).

Nie zawsze obrazowanie trójwymiarowe jest możliwe. Na jakość i możliwość wykonania badania w trójwymiarze ma wpływ m.in. to w jaki sposób ułożony jest maluszek, objętość płynu owodniowego lub słaba przezierność tkanek kobiety w ciąży.

USG II trymestru "połówkowe"

To jedno z ważniejszych badań wykonywanych podczas ciąży. Pozwala na całośiową ocenę rozwoju ciąży, tempa wzrostu dziecka oraz zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości. Wykonywane jest między 18. a 23. tygodniem ciąży. Ponadto lekarz podczas badania dokonuje m.in. oceny łożyska, kwalifikując go do odpowiedniego stopnia dojrzałości oraz określa ilość płynu owodniowego. Badanie połówkowe pozwala też na określenie prawdopodobnego terminu porodu. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. 

USG III treymestru 

Celem tego badania jest przede wszystkim dalsza ocena rozwoju anatomiczna rozwijającego się dziecka. Lekarz dokładnie analizuje te same parametry jak podczas badania USG II trymestru oraz określa położenie płodu. Bardzo ważna jest kontrola tempa wzrastania płodu i wykluczenie takich nieprawidłowości jak: 
- hipotrofia- ograniczenie lub zahamowane wrostu płodu
- makrosomia - nadmierna masa płodu w stosunku do wieku dziecka
Badanie wykonuje się pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. 

TEST HARMONY

To nieinwazyjne i bardzo proste badanie prenatalne. Polega na pobraniu próbki krwi matki, w której znajduje się w małej ilości DNA dziecka. Próbka krwi wysyłana jest do laboratorium w Stanach Zjednoczonych, gdzie poddawana jest szczegółowej analizie. Wynik tego badania pozwala w 99 procentach wykluczyć lub potwierdzić wadę genetyczną dziecka. Test umożliwia wczesną diagnostykę zespołu Downa. Dzięki badaniu możemy wykryć też inne choroby genetyczne, takie jak zespół Patau czy zespół Edwardsa. We wszystkich trzech przypadkach odsetek wystąpienia wyników fauszywie dodatnich wynosi poniżej 0,1 % - dlatego tekst jest bardzo wiarygodny. Dodatkowo badanie daje szansę na przeanalizowanie chromosomów X i Y, dzięki czemu możliwe jest określenie płci dziecka.

Badanie prenatalne pozwalają na zdiagnozowanie m.in. takich chorób jak:

- Hemofilia
- Mukowiscydoza
- Dystrofia mięsniowa Duchenne'a
- Zespół Downa
- Zespół Edwarsa
- Zespół Patau
- Pląsawica Huntingtona
- Przepuklina oponowa i pępowinowa
- Zespół Turnera
- Wady serca i układu moczowego

Pracownia Urodynamiczna w Przychodni przy ul. Podpromie 8/1a zaprasza na badania urodynamiczne.

Badanie urodynamiczne ocenia czynność dolnych dróg moczowych - pęcherza moczowego, zwieracza oraz cewki moczowej. W czasie badania monitorowane jest ciśnienie w pęcherzu moczowym, jamie brzusznej oraz aktywność zwieraczy.

Wskazaniami do wykonania badania są:

  • diagnostyka nietrzymania moczu - badanie umożliwia prawidłową kwalifikację do zabiegu,
  • diagnostyka częstomoczu, parć naglących, zaleganie moczu oraz nawracające zakażenia układu moczowego.

Przygotowanie do badania:

  • Pacjent powinien zgłosić się do badania z fizjologicznie wypełnionym pęcherzem moczowym. W związku z tym należy przed badaniem wypić około 0,5 litra wody.
  • Badania nie wykonuje się u osób z istniejącą infekcją układu moczowego, dlatego  należy mieć ze sobą AKTUALNY wynik badania ogólnego moczu.
  • Pacjent powinien posiadać informacje dotyczące przebytych zabiegów oraz aktualnie zażywanych leków.

Badania wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatnie.

Zajmujemy się pacjentkami z podejrzeniem lub z rozpoznanym nowotworem narządu rodnego. Świadczenia obejmują profilaktykę, leczenie, a także wczesne wykrywanie schorzeń onkologicznych. Dzięki kompleksowemu podejściu można  szczegółowo zaplanować i skutecznie poprowadzić leczenie.