Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Badania prenatalne Tarnobrzeg

Czy zastanawiasz się, jak najlepiej zadbać o zdrowie i rozwój Twojego dziecka już od pierwszych dni ciąży? Czy wiesz, jakie badania prenatalne mogą pomóc wykryć ewentualne nieprawidłowości i zapewnić najlepszy start w życie dla Twojego maluszka? Czy interesuje Cię, gdzie i kto może przeprowadzić te kluczowe badania? Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie oferuje kompleksową gamę badań prenatalnych, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. Jakie badania są dostępne i jak się do nich przygotować? Poznaj szczegóły oferty naszego szpitala.

Co to są badania prenatalne?

Badania prenatalne to specjalistyczne procedury diagnostyczne, które są przeprowadzane w celu oceny zdrowia płodu przed narodzinami. Dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie wad genetycznych, chorób oraz nieprawidłowości w rozwoju dziecka, co może znacząco wpłynąć na dalsze postępowanie medyczne i przygotowanie rodziców na przyjęcie dziecka z ewentualnymi specjalnymi potrzebami. Badania te są kluczowym elementem nowoczesnej opieki prenatalnej i oferują bezcenną wiedzę o stanie zdrowia nienarodzonego dziecka.

W PRO-FAMILII stosujemy zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne – w zależności od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i sytuacji każdej Pacjentki.

Nieinwazyjne badania prenatalne:

 • USG genetyczne (11+0 – 13,6 tyg. ciąży);
 • Test podwójny (badanie z krwi ciężarnej – białko PAPP-A, wolne beta hCG);
 • USG II trymestru „połówkowe” (18+0 – 22,6 tyg. ciąży);
 • USG III trymestru (po 30 tyg. ciąży);
 • Testy wolnego DNA (NIPT).

Inwazyjne badania prenatalne:

 • Amniopunkcja

Jak się przygotować do badania?

Nieinwazyjne badania prenatalne nie wymagają od Pacjentki szczególnych przygotowań. Przed badaniem ultrasonograficznym zaleca się, aby pęcherz moczowy był pełny, natomiast badania krwi wymagają bycia na czczo. W przypadku badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja, Pacjentka może otrzymać od lekarza prowadzącego konkretne zalecenia dotyczące przygotowania, jak również zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego przed procedurą.

Jakie są wskazania?

Nieinwazyjne badania prenatalne zalecane są każdej kobiecie w ciąży, ponieważ pozwalają monitorować rozwój płodu i wstępnie ocenić ryzyko wystąpienia niektórych wad rozwojowych oraz chorób genetycznych.

Inwazyjne badania prenatalne są natomiast zarezerwowane dla określonych przypadków, kiedy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia wad genetycznych lub rozwojowych u płodu. Wskazania do przeprowadzenia tych badań mogą obejmować między innymi:

 • wyniki innych testów wskazujące na możliwość wad;
 • obciążenia genetyczne w rodzinie;
 • nieprawidłowości zauważone podczas standardowych badań USG;
 • nieprawidłowe wyniki badań z krwi ciężarnej;
 • historię genetycznych lub rozwojowych problemów zdrowotnych w poprzednich ciążach.

Jakie są przeciwwskazania?

Podstawowe, nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak ultrasonografia czy testy krwi, są uważane za bezpieczne i nie posiadają bezpośrednich przeciwwskazań medycznych do ich przeprowadzenia.

W przypadku badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja, istnieje kilka istotnych przeciwwskazań, w tym zbyt mała ilość płynu owodniowego, infekcje wpływające na dolne partie układu rozrodczego, symptomy wskazujące na poronienie (bóle podbrzusza, krwawienie z dróg płciowych) oraz występujące lub przebyte choroby (mozaikowatość łożyska, nowotwory, przeszczep szpiku i narządów).

Kto i gdzie wykonuje badanie?

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie badania prenatalne wykonuje zespół lekarzy położników-ginekologów oraz perinatologów, kierowany przez dr hab. n. med. Dariusza Borowskiego, specjalistę z dziedziny położnictwa, ginekologii i perinatologii.

Dr Borowski, który jest członkiem zarządu Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, posiada bogate doświadczenie w diagnostyce prenatalnej. Jest członkiem kilku prestiżowych organizacji, w tym International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology. Ukończył Akademię Medyczną w Łodzi w 1993 roku. Jest twórcą wielu publikacji naukowych z zakresu ultrasonografii położniczo-ginekologicznej oraz perinatologii. W 2023 roku uzyskał tytuł prof. dr hab. n. med. Wyróżniony licznymi nagrodami, w tym Brązowym Krzyżem Zasługi, cieszy się uznaniem Pacjentek jako profesjonalny i doświadczony lekarz.

Badania wykonywane są przy użyciu specjalistycznego, najnowocześniejszego sprzętu, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i z myślą o komforcie Pacjentek. Rejestracja na badania prenatalne możliwa jest pod numerem telefonu: +48 17 773 57 00.

Badania prenatalne Tarnobrzeg cena

Ceny badań prenatalnych zależą od rodzaju badania. Warto podkreślić, że w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wszystkie ciężarne mogą skorzystać z bezpłatnych badań wykonywanych w I i II trymestrze ciąży. Zachęcamy do kontaktu z naszym szpitalem w celu uzyskania szczegółowych informacji i umówienia się na konsultację.