Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Badania prenatalne Mielec

Badania prenatalne stanowią nieoceniony element opieki nad ciężarną i jej dzieckiem. W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA gwarantujemy dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostycznych, które prowadzone są przez doświadczonych specjalistów. Naszym celem jest zapewnienie każdej przyszłej matce informacji, które są kluczowe dla zdrowia i dobrego samopoczucia jej i dziecka. Zapewniamy kompleksowe wsparcie i fachową opiekę na każdym etapie ciąży, podkreślając istotną rolę badań prenatalnych, będących nieodłącznym elementem współczesnej opieki nad kobietą w ciąży.

Co to są badania prenatalne?

Badania prenatalne obejmują wszystkie procedury diagnostyczne dotyczące płodu, przeprowadzane przed narodzinami. Pozwalają one na wykrycie chorób lub wad u dzieci jeszcze w okresie prenatalnym. Jest to kluczowe, gdyż umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie leczenia niektórych schorzeń jeszcze podczas ciąży lub odpowiednie przygotowanie do terapii po narodzinach dziecka. Wśród najczęściej wykrywanych nieprawidłowości znajdują się wady serca, mózgu, rdzenia kręgowego, narządów ruchu, układu moczowego i oddechowego, przewodu pokarmowego oraz choroby genetyczne takie jak zespół Downa, zespół Turnera, zespół Klinefeltera, czy zespół Edwardsa.

Badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne, w tym: USG genetyczne (11+0 – 13,6 tyg. ciąży); test podwójny (badanie z krwi ciężarnej – białko PAPP-A, wolne beta hCG); USG II trymestru „połówkowe” (18+0 – 22,6 tyg. ciąży); USG III trymestru (po 30 tyg. ciąży); testy wolnego DNA (NIPT) oraz inwazyjne badania prenatalne, spośród których najczęściej wykonywanym jest amniopunkcja.

Jak się przygotować do badań?

Nieinwazyjne badania prenatalne nie wymagają specjalnego przygotowania, jedynie przed badaniem ultrasonograficznym zaleca się pełny pęcherz, a do badań krwi należy być na czczo. W przypadku inwazyjnych metod, jak amniopunkcja, lekarz może zalecić konkretne przygotowania, np. opróżnienie pęcherza przed procedurą.

Jakie są wskazania?

Nieinwazyjne badania prenatalne są zalecane wszystkim kobietom w ciąży, ponieważ pozwalają one na monitorowanie zdrowia i rozwoju płodu bez ryzyka dla matki i dziecka. Inwazyjne badania prenatalne są stosowane w bardziej specyficznych sytuacjach, gdy istnieje wyższe ryzyko wystąpienia wad lub chorób u dziecka. Zastosowanie tych badań rekomendowane jest w przypadkach takich jak:

  • wyniki innych testów prenatalnych wskazujące na potencjalne wady rozwojowe lub genetyczne;
  • obciążenie genetyczne w rodzinie;
  • nieprawidłowości wykryte podczas standardowych badań USG;
  • nieprawidłowe wyniki badań z krwi ciężarnej;
  • historia medyczna dotycząca wcześniejszych ciąż, gdzie wystąpiły problemy genetyczne lub rozwojowe;
  • wyższe ryzyko chorób dziedzicznych.

Jakie są przeciwwskazania?

Podstawowe badania prenatalne, takie jak ultrasonografia i testy krwi, uważane są za bezpieczne i nie posiadają bezpośrednich przeciwwskazań medycznych. Natomiast inwazyjne badania, jak amniopunkcja, mają pewne przeciwwskazania, w tym niewystarczającą ilość płynu owodniowego, infekcje dolnych partii układu rozrodczego, symptomy ryzyka poronienia oraz choroby takie jak mozaikowatość łożyska, nowotwór czy też Pacjentka posiada przeszczepione narządy.

Kto i gdzie wykonuje badanie?

Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie obejmuje kompleksową opieką wszystkie kobiety w ciąży. Badania prenatalne wykonuje zespół lekarzy położników-ginekologów i perinatologów, pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Dariusza Borowskiego - specjalisty z dziedziny położnictwa, ginekologii i perinatologii.  Szpital korzysta z zaawansowanego sprzętu diagnostycznego, gwarantującego najwyższą jakość usług. Rejestracja dostępna jest pod numerem telefonu +48 17 773 57 00.

Badania prenatalne Mielec cena

Ceny badań różnią się w zależności od ich rodzaju, jednak Pacjentki spełniające kryteria Narodowego Funduszu Zdrowia mogą korzystać z bezpłatnych badań. Zachęcamy do kontaktowania się z naszym szpitalem w celu uzyskania więcej informacji i umówienia się na konsultację.