Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Badania prenatalne Sanok

Ciąża to okres pełen emocji i oczekiwań, a zdrowie nienarodzonego dziecka staje się priorytetem dla każdej przyszłej mamy. W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA oferujemy kompleksowe badania prenatalne, które umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Dzięki naszym usługom, rodzice mogą uzyskać cenne informacje, które pomogą lepiej przygotować się do narodzin dziecka, a w razie konieczności – podjąć odpowiednie leczenie.

Co to są badania prenatalne?

Badania prenatalne to procedury diagnostyczne przeprowadzane w czasie ciąży, mające na celu wczesne wykrycie ewentualnych wad i chorób u nienarodzonego dziecka. Dzięki nim możliwe jest rozpoznanie nieprawidłowości, takich jak choroby genetyczne czy wady wrodzone, już przed narodzinami. Wczesna diagnoza znacząco zwiększa szansę na skuteczne leczenie i umożliwia podjęcie specjalistycznej opieki adekwatnej do zdiagnozowanej nieprawidłowości.

W ramach badań prenatalnych wyróżniamy dwa główne typy:

  • badania nieinwazyjne, w tym USG genetyczne (11+0 – 13,6 tyg. ciąży); test podwójny (badanie z krwi ciężarnej – białko PAPP-A, wolne beta hCG); USG II trymestru „połówkowe” (18+0 – 22,6 tyg. ciąży); USG III trymestru (po 30 tyg. ciąży); testy wolnego DNA (NIPT);
  • badania inwazyjne, w tym

Oba rodzaje badań prenatalnych stanowią kluczowe narzędzia w nowoczesnej opiece prenatalnej, umożliwiając odpowiednie planowanie medyczne i psychologiczne dla rodzin oczekujących dziecka z potencjalnymi wyzwaniami zdrowotnymi.

Jak się przygotować do badań renatalnych?

Przygotowanie do badań prenatalnych różni się w zależności od rodzaju badania. W przypadku ultrasonografii zaleca się, aby przed badaniem USG kobieta nie opróżniała pęcherza, co poprawia jakość obrazu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży – w przeciwieństwie do amniopunkcji, do której pęcherz powinien być pusty. Z kolei przystępując do badania krwi, wymagane jest, by Pacjentka była na czczo.

Jakie są wskazania?

Nieinwazyjne badania prenatalne zalecane są wszystkim kobitom w ciąży, natomiast tym, u których występują czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia wad lub chorób u nienarodzonego dziecka, proponowana jest poszerzona diagnostyka. Wskazania do zastosowania inwazyjnych badań prenatalnych obejmują sytuacje, takie jak:

  • nieprawidłowe wyniki wcześniejszych badań - jeśli testy przesiewowe lub ultrasonografia wskazują na potencjalne nieprawidłowości;
  • nieprawidłowe wyniki badań z krwi – jeśli niektóre z parametrów są niezgodne z normami;
  • historia rodzinna chorób genetycznych - jeśli w rodzinie występowały genetyczne wady lub choroby;
  • problemy zdrowotne w poprzednich ciążach - takich jak wady genetyczne lub rozwojowe.

Jakie są przeciwwskazania?

Podstawowe badania prenatalne, takie jak ultrasonografia i testy krwi, są uznawane za bezpieczne i nie wykazują bezpośrednich przeciwwskazań medycznych. Z kolei inwazyjne badania, takie jak amniopunkcja, nie mogą być wykonywane w przypadku niedostatecznej ilości płynu owodniowego, infekcji dolnych odcinków układu rozrodczego, objawów zwiększonego ryzyka poronienia oraz chorób takich jak mozaikowatość łożyska, nowotwory czy posiadanie przeszczepionych narządów.

Kto i gdzie wykonuje badanie?

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie badania prenatalne przeprowadza zespół lekarzy położników-ginekologów oraz perinatologów, kierowany przez prof. dr hab. n. med. Dariusza Borowskiego, eksperta w dziedzinie położnictwa, ginekologii oraz perinatologii.

Dr Borowski, członek zarządu Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i Sekcji Ultrasonografii w Polskim Towarzystwie Ginekologów i Położników, ma szerokie doświadczenie w diagnostyce prenatalnej i jest członkiem prestiżowych stowarzyszeń, w tym International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology. Jego edukacja medyczna miała miejsce na Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył w 1993 roku, a w 2023 roku uzyskał tytuł prof. dr hab. n. med. Jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu ultrasonografii położniczo-ginekologicznej oraz perinatologii i został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym Brązowym Krzyżem Zasługi. Pacjentki cenią go za profesjonalizm i spokój.

Badania prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu specjalistycznego, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i komfortu Pacjentek. Rezerwacja terminów na badania prenatalne jest możliwa pod numerem telefonu: +48 17 773 57 00.

Badania prenatalne Sanok cena

Ceny badań różnią się w zależności od ich rodzaju. Wszystkie ciężarne Pacjentki mają możliwość skorzystania z badań bezpłatnych, wykonywanych w I i II trymestrze ciąży. Zachęcamy do kontaktowania się z naszym szpitalem w celu uzyskania dokładnych informacji oraz umówienia się na konsultację.