Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Badania prenatalne Przemyśl

Zadbaj o zdrowie i rozwój swojego dziecka od pierwszych dni ciąży, korzystając z zaawansowanych badań prenatalnych. Badania te stanowią kluczowy element wczesnej diagnostyki i mogą znacząco wpłynąć na przebieg ciąży oraz przygotowanie do narodzin dziecka. Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie zapewnia kompleksową opiekę i szeroki zakres badań prenatalnych, które prowadzone są przez doświadczonych specjalistów. Oferujemy zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej przyszłej mamy. Dowiedz się, jakie badania są dostępne w naszym szpitalu i jak najlepiej przygotować się do nich, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku najlepszą możliwą opiekę.

Co to są badania prenatalne?

Badania prenatalne to wszystkie procedury diagnostyczne wykonywane w celu oceny stanu zdrowia płodu przed urodzeniem. Umożliwiają one wczesne wykrycie genetycznych i rozwojowych nieprawidłowości, co ma kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania medycznego i przygotowania rodziców na możliwość przyjęcia dziecka ze specjalnymi potrzebami. Badania te stanowią fundament współczesnej opieki prenatalnej i dostarczają cennych informacji o zdrowiu nienarodzonego dziecka.

W PRO-FAMILII stosowane są zarówno metody nieinwazyjne, jak i inwazyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej Pacjentki.

Nieinwazyjne badania prenatalne obejmują:

 • USG genetyczne (11+0 – 13,6 tyg. ciąży);
 • Test podwójny (badanie z krwi ciężarnej – białko PAPP-A, wolne beta hCG);
 • USG II trymestru „połówkowe” (18+0 – 22,6 tyg. ciąży);
 • USG III trymestru (po 30 tyg. ciąży);
 • Testy wolnego DNA (NIPT).

Inwazyjne badania prenatalne:

 • Amniopunkcja

Jak się przygotować do badań prenatalnych?

Przystąpienie do badań nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Zaleca się jedynie, by przed badaniem ultrasonograficznym utrzymać pełny pęcherz moczowy, z kolei przed amniopunkcją, należy go opróżnić. Z kolei na badania krwi należy przyjść na czczo.

Jakie są wskazania?

Nieinwazyjne badania prenatalne zalecane są wszystkim kobietom w ciąży. Inwazyjne badania przeznaczone są w przypadku zwiększonego ryzyka genetycznych lub rozwojowych wad płodu, a więc wówczas, gdy:

 • wyniki badań nieinwazyjnych wskazują na potencjalne nieprawidłowości;
 • wyniki badań z krwi ciężarnej wyszły nieprawidłowe;
 • w rodzinie występują choroby genetyczne lub inne obciążenia dziedziczne;
 • historia poprzednich ciąż obejmuje problemy genetyczne lub rozwojowe.

Jakie są przeciwwskazania?

Nieinwazyjne badania, takie jak USG czy testy krwi, są uważane za bezpieczne dla większości ciężarnych kobiet i generalnie nie mają przeciwwskazań medycznych. Jednakże inwazyjne metody, jak amniopunkcja, wiążą się z pewnymi przeciwwskazaniami, takimi jak:

 • obecność infekcji - w przypadku infekcji w dolnych partiach układu rozrodczego lub ogólnoustrojowych, inwazyjne badania mogą być przełożone, aby uniknąć ryzyka zakażenia płodu;
 • niewystarczająca ilość płynu owodniowego - stan ten może utrudnić wykonanie amniopunkcji bez ryzyka uszkodzenia płodu.
 • bóle podbrzusza lub krwawienie - takie objawy mogą wskazywać na ryzyko poronienia i są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia inwazyjnych badań.

Kto i gdzie wykonuje badanie?

W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA w Rzeszowie badania prenatalne wykonuje zespół lekarzy połoznikó-ginekologów i perinatologów, kierowany przez prof. dr. hab. n. med. Dariusza Borowskiego, specjalistę w dziedzinie położnictwa, ginekologii oraz perinatologii.

Dr Borowski, członek zarządu Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, jest także członkiem International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology oraz autorem licznych publikacji naukowych z zakresu ultrasonografii położniczo-ginekologicznej i perinatologii. Dzięki bogatemu doświadczeniu całego zespołu, Pacjentki mogą liczyć na najwyższą jakość diagnostyki.

Badania wykonywane są przy użyciu zaawansowanego sprzętu, co gwarantuje precyzję i bezpieczeństwo procedur. Szpital utrzymuje również wysokie standardy higieny i komfortu, aby zapewnić Pacjentkom najlepsze warunki podczas wizyt. Rejestracja na badania jest możliwa telefonicznie pod numerem telefonu: +48 17 773 57 00.

Badania prenatalne Przemyśl cena

Ceny badań prenatalnych różnią się w zależności od ich rodzaju, a badania wykonywane w I i II trymestrze ciąży dostępne są także bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, z czego mogą skorzystać wszystkie ciężarne Pacjentki. Zachęcamy do kontaktu z naszym szpitalem w celu uzyskania szczegółowych informacji i umówienia się na konsultację.