Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Badania prenatalne Jasło

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, łączącym radość z oczekiwaniem na narodziny dziecka oraz poczucie odpowiedzialności za jego zdrowie i rozwój. W Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA rozumiemy te potrzeby i oferujemy kompleksowe badania prenatalne, które mają na celu wczesne wykrywanie ewentualnych komplikacji lub nieprawidłowości w rozwoju płodu. To kluczowe działania, które mogą znacząco wpłynąć na dalsze zdrowie i życie dziecka, jak również wpłynąć na komfort psychiczny przyszłych rodziców.

Co to są badania prenatalne?

To zaawansowane metody diagnostyczne, które umożliwiają ocenę stanu zdrowia dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Dzięki nim można zidentyfikować genetyczne wady, choroby czy inne nieprawidłowości, co jest niezbędne do odpowiedniego planowania dalszej opieki medycznej. Są one integralną częścią nowoczesnej opieki prenatalnej, zapewniając istotne informacje o stanie zdrowia dziecka.

W PRO-FAMILII korzystamy z różnych technik badań prenatalnych, w tym metod nieinwazyjnych i inwazyjnych, dostosowanych do potrzeb każdej Pacjentki.

Metody nieinwazyjne obejmują:

  • USG genetyczne (11+0 – 13,6 tyg. ciąży);
  • Test podwójny (badanie z krwi ciężarnej – białko PAPP-A, wolne beta hCG);
  • USG II trymestru „połówkowe” (18+0 – 22,6 tyg. ciąży);
  • USG III trymestru (po 30 tyg. ciąży);
  • Testy wolnego DNA (NIPT).

Metody inwazyjne:

  • Amniopunkcja


Jak się przygotować do badań prenatalnych?

Nie ma potrzeby specjalnych przygotowań przed przystąpieniem do badań. Zaleca się jednak, aby przed badaniem ultrasonograficznym zadbać o pełny pęcherz moczowy, a przed wykonaniem amniopunkcji - o jego opróżnienie. Ponadto, na badania krwi konieczne jest przyjście na czczo.

Jakie są wskazania?

Nieinwazyjne badania zalecane są wszystkim kobietom w ciąży w celu oceny rozwoju płodu i potencjalnego ryzyka wystąpienia wad genetycznych czy rozwojowych. Z kolei wskazania do przeprowadzenia badań prenatalnych obejmują różnorodne sytuacje, które zwiększają potrzebę szczegółowego monitorowania zdrowia płodu, w tym:

  • niepokojące wyniki nieinwazyjnych badań prenatalnych;
  • historia genetycznych chorób w rodzinie;
  • problemy zdrowotne dotyczące genetyki lub rozwoju płodu w poprzednich ciążach.

Jakie są przeciwwskazania?

Podstawowe badania prenatalne, jak ultrasonografia i testy krwi, są uznawane za bezpieczne. Jednak dla badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja, istnieją pewne przeciwwskazania, jak: mała ilość płynu owodniowego, infekcje dolnych partii układu rozrodczego, symptomy wskazujące na ryzyko poronienia oraz przebyte lub występujące choroby, jak mozaikowatość łożyska oraz stan po przeszczepie narządów.

Kto i gdzie wykonuje badanie?

Badania prenatalne w PRO-FAMILIA Rzeszów prowadzone są przez zespół lekarzy położników-ginekologów i perinatologów pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Dariusza Borowskiego, który jest specjalistą w dziedzinie położnictwa, ginekologii i perinatologii oraz członkiem zarządu Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Specjaliści, dysponując bogatym doświadczeniem i specjalistycznym sprzętem, zapewniają badania na najwyższym poziomie. Aby umówić się na konsultację lub uzyskać więcej informacji, Pacjentki mogą skontaktować się z naszym szpitalem telefonicznie pod numerem +48 17 773 57 00.

Badania prenatalne Jasło cena

Ceny badań różnią się w zależności od ich rodzaju, natomiast wszystkie ciężarne mogą skorzystać także z badań bezpłatnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), wykonywanych w I i II trymestrze ciąży. Zachęcamy do kontaktowania się z naszym szpitalem, aby uzyskać więcej informacji i umówić się na konsultację.