Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

GALERIA SZTUKI W SZPITALU – wystawa Gabrieli Cichowskiej w PRO-FAMILII

“Kożuch na mleku, miś w kieszonce i zapach mamy. Dzieciństwo w pracach Gabrieli Cichowskiej” to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. Prace znanej i cenionej ilustratorki Gabrieli Cichowskiej na co dzień będą mogli oglądać pacjenci, ich rodziny i personel medyczny.

Na wystawie zobaczymy oryginalne ilustracje do książek “Zajączek u dentysty”, “Urodziny Misia” oraz wiele obrazów malowanych na płótnie. To pierwsza w regionie wystawa sztuki, która zostanie zorganizowana w szpitalu. Obrazy eksponowane będą na korytarzu przed oddziałem pediatrycznym.

  • Od samego początku funkcjonowania naszego oddziału pediatrycznego, dokładaliśmy wszelkich starań aby stworzyć miejsce przyjazne małym pacjentom. Jest kolorowo i przytulnie, na ścianach w salach są wesołe wierszyki, a sale zabiegowe bardziej przypominają bajkowy świat niż pomieszczenia medyczne.  Na oddziale jest także przestronny plac zabaw stworzony z myślą o dzieciach, które mimo choroby nie stracą chęci do zabawy. Wystawa sztuki to kolejny krok, który podejmujemy z myślą o naszych pacjentach. To ma być miejsce , w którym pacjent będzie się czuł dobrze i wśród obrazów choć na chwilę oderwie się od myśli związanych z chorobą – wyjaśnia dr Grzegorz Siteń, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.

Na wystawie zostaną zaprezentowane pracę Gabrieli Cichowskiej – absolwentki ASP w Krakowie, laureatki kilkunastu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą (m.in. Opera Prima – nagroda za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii, Pokojowa Nagroda Gustava Heinemanna, Grand Prix – Ogólnopolskie Biennale Sztuki – 46. Salon Zimowy). Artystka uprawia rysunek, malarstwo i grafikę, a wiele z jej plastycznych kompozycji powstaje na potrzeby książek, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

  • Kiedy maluje obraz to staram się ożywić w nim nie tylko postać ale przemycić mieszankę zmysłowych wspomnień, które w odbiorcy moich prac przywoła te najwspanialsze odczucia i wspomnienia. Któż z nas nie pragnie, nawet będąc już dorosłym, powrócić do sielskich chwil w których całym sobą, brudną buzią, zbitym kolanem, kożuchem na mleku wyciągniętym w pośpiechu z kubka, palcem umoczonym w kremie z tortu … – o wystawie opowiada artystka Gabriela Cichowska.

Wystawa Gabrieli Cichowskiej będzie dostępna w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA do końca października. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września o godzinie 12:00 (III piętro – korytarz przed oddziałem pediatrii). Podczas wydarzenia będzie można kupić pracę artystki, a także książki z jej ilustracjami i autografem.