„Nasze zdrowie to nasza siła! Bądź świadoma - badaj piersi”.  Pod takim hasłem ruszyła dziś pierwsza kampania naszego Centrum Chorób Piersi stworzona przy wsparciu Miasta Rzeszów.

Dziękujemy naszym wspaniałym ambasadorkom za wielkie serca i wsparcie naszej kampanii:
- P. Marcie Półtorak
- P. Elżbiecie Łukacijewskiej, europosłance
- P. Marioli Łabno-Flaumenhaft, aktorce Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz TEATR BO TAK
- dr Ewie Zawilińskiej

W ramach kampanii odbędą się m.in. liczne akcje edukacyjne oraz Różowe Soboty, podczas których kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać USG piersi oraz mammografię. Specjaliści z Centrum Chorób Piersi PRO-FAMILIA planują przebadać bezpłatnie tysiąc kobiet. Szczegół wkrótce!

W Polsce zwiększa się zarówno zachorowalność, jak i umieralność na raka piersi u kobiet – w ciągu roku taką diagnozę w gabinecie lekarskim słyszy 18-19 tys. pacjentek, z czego aż 6 tys. przegrywa walkę z chorobą (rak piersi to druga przyczyna zgonów kobiet w Polsce).

Wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne raka piersi z użyciem mammografii. Są one przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat i pozwalają wykryć guz we wczesnym okresie rozwoju, co umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Nie badają się też młode kobiety, a USG piersi powinno być po raz pierwszy wykonane po 20 roku życia. Przyjęło się, że na raka piersi najczęściej chorują kobiety po 50. roku życia, ale 33 proc. zachorowań przypada na pacjentki w wieku 30-49 lat. Zwiększa się też zachorowalność u pań w przedziale wieku 20-49 lat. Frekwencja na badaniach jest niska bo wiele Polek boi się wykrycia nowotworu, boi się też samego badania.

Chcemy to zmienić - pokazać kobietom, że profilaktyka to nie tylko konieczność, ale też szans na długie i zdrowe życie.

________
Dowiedz się więcej!
Centrum Chorób Piersi