Szpital Specjalistyczny Pro-Familia

Laserowe zabiegi proktologiczne

Na wizytę konsultacyjną proszę zabrać ze sobą posiadane wyniki badań ( kolonoskopia, rezonans magnetyczny lub USG przetok ) - jeśli zostały wykonane.

Laserowa hemoroidektomia z usunięciem fałdów anodermalnych

Zabieg laserowego usuwania hemoroidów przy użyciu długości fali 1470 nm to najnowocześniejsza metoda leczenia choroby hemoroidalnej. Polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. Absorbowane światło laserowe niszczy naczynia hemoroidalne, powodując jednocześnie obkurczenie otaczającej tkanki łącznej. Proces kurczenia poduszki hemoroidalnej po zabiegu laserowym zwykle trwa od 4 do 6 tygodni. Często już bezpośrednio po zabiegu pacjenci odczuwają ogromną poprawę. Celem zabiegu jest przywrócenie naturalnej anatomii z zamknięciem naczyń tętniczych zasilających guzek krwawniczy.

Zabieg laserowego zamykania naczyń krwionośnych charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem i bardzo niewielką bolesnością. Dobór pożądanej długości fali umożliwia minimalizację uszkodzenia sąsiednich tkanek – na przykład zwieraczy. Nie ma również konieczności cięcia, a co za tym idzie zszywania rany oraz zakładania szwów – tak jak w przypadku tradycyjnych operacji.

Z reguły do przeprowadzenia zabiegu wystarczające jest znieczulenie miejscowe. Przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu konieczna jest konsultacja proktologiczna, na podstawie której oceniany jest stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej i kwalifikacja do optymalnej metody leczenia

 

Laserowa opercja szczeliny odbytu

Szczelina odbytu jest to linijne pęknięcie w kanale odbytu, bądź owrzodzenie anodermy wyścielającej końcowy odcinek odbytu. Powstaje w wyniku uszkodzenia mechanicznego, uporczywych zaparć, zakażenia gruczołów odbytowych, oraz przewlekłego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu. Dochodzi do upośledzonego ukrwienia w kanale odbytu, a to z kolei powoduje pęknięcie i kolejne podrażnienie leżącego pod nią mięśnia zwieracza wewnętrznego. Powstaje mechanizm błędnego koła nasilający pogłębianie się pęknięcia, tworzenie owrzodzenia, bolesnego skurczu odbytu oraz nasilenia bardzo intensywnych dolegliwości bólowych.

Schorzenie pojawia się w każdym wieku bez względu na płeć, towarzyszy mu zazwyczaj silny ból związany z oddawaniem stolca, pieczenie, a często także krwawienie.  Szacuje się, że około 50 % pacjentów z tą chorobą cierpi na różnego stopnia świąd. Pojawienie się tych objawów należy skonsultować z lekarzem proktologiem, gdyż nie leczona szczelina może spowodować nasilenie dolegliwości bólowych, zatrzymanie stolca z powodu skurczu odbytu i obawy przed jego oddaniem oraz doprowadzić do głębokich zmian emocjonalnych.

Leczenie szczeliny odbytu laserem – jest to zabieg w znieczuleniu miejscowym i ogólnym dożylnym, co zapewnia pełny komfort pacjentowi, nie wymaga hospitalizacji powyżej kilku godzin po zabiegu. Polega na wprowadzeniu do odbytu wziernika z odpowiednim otworem, który naprowadza się na szczelinę, a następnie za pomocą lasera – usuwa się patologiczne tkanki szczeliny odbytu.

Laserowe zamknięcie zatoki włosowej (torbieli pilonidalnej)

Metoda laserowego zamknięcia  torbieli pilonidalnej jest najnowszą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Procedurę cechuje wysoka skuteczność, dobry efekt kosmetyczny i krótki okres rekonwalescencji.

Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu torbiel pilonidalną nacina się w jednym z jej biegunów. Po  poszerzeniu kanału zatoki i usunięciu z niej zalegających tam włosów wprowadza się do jamy torbieli (jej kanału głównego jak i kanalików pobocznych) laserowy światłowód radialny w celu wykonania ablacji.

Po wykonaniu procedury, przy użyciu łyżki chirurgicznej czyści się obszar zajęty torbielą (kanały zatoki poddane procesowi ablacji), usuwając martwe tkanki. Proces ten powtarza się kilkukrotnie. Otwory na skórze przez które wprowadzany był światłowód, nie wymagają zakładania szwów.

Laserowe zamknięcie przetoki okołodbytniczej

Laserowe zamknięcie przetoki około odbytniczej jest nowoczesną metodą leczenia tego schorzenia.  

Pierwszy etap zabiegu obejmuje założenie na 8-12 tygodni cienkiego drenu (najczęściej jest to nitka) celem utrzymania drożności kanału przetoki. Pozwala to  przede wszystkim na zabezpieczeniu pacjenta przed powstaniem nawrotowego ropnia.

Zabieg przeprowadza się najczęściej w krótkim znieczuleniu ogólnym. Od zewnętrznej strony do kanału przetoki wprowadzany jest światłowód lasera, a następnie w kierunku ścian przetoki emitowane jest światło lasera o długości fali 1470 nm, które niszczy tkankę przetoki i powoduje jej zapadnięcie. Ze względu na brak rozległych cięć i otwartych ran okolicy odbytu, proces gojenia przebiega szybko, a użycie światła lasera przywraca naturalną strukturę anatomiczną, nie naruszając mięśni, wyściółki kanału odbytu i śluzówki.